Teneryfa

Flower

Historia Teneryfy

Przekazy ustne są niejasne jeżeli chodzi o historię wyspy. Wielu starszych z mieszkańców Teneryfy pamięta jeszcze legendy głoszone przez własnych dziadków i ojców o tym, że Teneryfa jest kawałkiem zaginionej Atlantydy. Niestety to zawsze były jedynie legendy, a prawdziwych informacji nie można znaleźć. Pierwsze i w dodatku niepotwierdzone oficjalnie hipotezy mówią o tym, że na Teneryfie pierwsza osada powstała około dwunastego wieku przed nasza erą. Niestety wykonane parę lat temu badania archeologiczne, które zostały przeprowadzone dzięki metodzie datowania radiowęglowego, jasno wykazują, że życie na Teneryfie pojawiło się dopiero około dwusetnego roku przed naszą erą.

Dopiero na początku piętnastego wieku – w około 1402 roku na Teneryfie pojawili się Hiszpanie. Na wyspie spotkali plemię o niezwykle jasnej karnacji i błękitnych oczach, które nazwali – Guanczowie. Ostatnie badania wykazują, że był to lud z pochodzenia berberyjskiego, a poprzednie domysły zostały prawie jednoznacznie obalone.

Guanczowie byli bardzo rozwiniętym plemieniem, które znało się na administracji i zarządzaniu terenu/państwa/ludzi. Niestety pod koniec piętnastego wieku Hiszpanie konkwistadorzy postanowili wytępić rdzenny lud teneryfy, co skutkowało ich wyginięciem… Obecnie nie jesteśmy w stanie spotkać człowieka, który miały czystą krew ludu Guanczo.

Leave a Reply