Teneryfa

Flower

Gospodarka Teneryfy

Teneryfa jest największą z wysp karaibskich, co powoduje, że otrzymała miano gospodarczego lidera. Prawie osiemdziesiąt procent gospodarki to usługi – na teneryfie oczywiście najważniejszym motorem napędowym jest turystyka. Zaraz po niej znajduje się handel, na końcu przemysł.

Południowa część wyspy to przede wszystkim turystyka, znajdują się tam kurorty i regiony turystyczne, które generują około sześćdziesięciu procent rocznego przyrostku krajowego brutto. Na Teneryfę przyjeżdżają turyści z całej europy, a sezon na wyspie się nie kończy – tam turystyka kwitnie i rozwija się prze cały rok.

Swój udział w gospodarce ma również rolnictwo i rybołówstwo, chociaż są to dziedziny uprawiane bardziej dla podtrzymania kultury i znaczenia dziedzictwa kulturowego niż dla generowania odpowiednich przychodów dla kraju. Dodatkowym ważnym elementem jest to, że dzięki rybołówstwu można utrzymać mniejsze obszary wiejskie.

Handel razem z przemysłem głównie wydobywczym(rafineria wydobywa produkty ropopochodne), generuje około trzydziestu procent PKB, co pozwala gospodarce szybko się rozwijać i czerpać dodatkowe, korzyści – nie tylko finansowe. Dzięki powoli, ale rozwijającemu się przemysłowi teneryfa zyskuje w oczach inwestorów, co poprawia oczywiście jej gospodarczą sytuację względem reszty świata.

Leave a Reply